List otwarty Samorządu Uczniowskiego do Społeczności ZSEiO!
Dzień 11 listopada ma od ponad 100 lat wyjątkowe znaczenie. W tym dniu, w 1918 roku, miały miejsce dwa bardzo ważne dla Polski wydarzenia. Jednym była kapitulacja Niemiec, co świat uznał za koniec I wojny światowej, drugim decyzja Rady Regencyjnej, która w Królestwie Polskim oddała swoją władzę w ręce Józefa Piłsudskiego, co oznaczało początek jego władzy. W tym dniu w „Kurierze Warszawskim” można było przeczytać: „Nareszcie jesteśmy gospodarzami w znacznej części własnego kraju. Nareszcie po stu dwudziestu kilku latach przyszła godzina, że nie ma tu już obcegonajazdu”.
Wydarzenia 1918 roku dowiodły, że państwo to nie tylko organizacja, ale przede wszystkim ludzie i ich niezłomna siła, która przetrwała 123 lata niewoli, by odrodzić się i odbudować, by dać wyraz przywiązaniu do wszystkiego, co nosi imię POLSKA. Wracając dziś pamięcią do tamtych wydarzeń mamy świadomość emocji, jakie towarzyszyły w tamtym dniu Polakom: ogrom cierpienia i rozpaczy mieszający się z nadzieją i determinacją oraz ogromną radością, że wreszcie się udało. Nikt nie wiedział, jaka ta Polska będzie, jak będą wyglądały jej granice, ale wszyscy wiedzieli jedno: Polska wraca na mapy świata i znów będzie niepodległa.
Święto Niepodległości zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku, wcześniej w latach 1919- 1936 uroczystości miały charakter tylko wojskowy i były organizowane zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Po II wojnie światowej święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą transformacji systemowej w 1989 roku.
Dzisiaj, po ponad stu latach wspominamy ten szczególny czas i wracamy pamięcią do tych wyjątkowych wydarzeń, gdyż historia wielokrotnie nam udowadniała, że wolność i granice nie są nadawane raz na zawsze. Darem naszych czasów jest również możliwość odkrywania i poznawania dokonań lokalnych bohaterów i świadków historii. Wszak dzieje ojczyste – to dzieje naszych lokalnych społeczności, które wspólnie tworzymy. Różnimy się w wielu rzeczach, poglądach i sposobach myślenia, ale powinniśmy mieć świadomość tego, że naszym dobrem wspólnym jest Rzeczpospolita Polska.
Tradycją naszej szkoły od wielu lat było wspólne śpiewanie niepodległościowych pieśni patriotycznych i polskiego hymnu. Nadzwyczajne okoliczności sprawiły, że w tym roku nie możemy się spotkać na wspólnym śpiewaniu. Możemy to jednak uczynić w domu, w grupach koleżeńskich lub w innej przez Was wybranej formie. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich on-line do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego 10 listopada o godzinie 11.11. Włączając się w wydarzenie pod nazwą: „Niepodległa do hymnu” damy wyraz patriotyzmu bez podziałów.
Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia filmów, do których linki znajdziecie na platformie Google Classroom.